Bengaluru, Karnataka
GST No. 29CACPR5167B1ZM
Call 0804385193586% Response Rate
Send Enquiry














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Grade | Exterior |
| Thickness | 6 mm |
| Size | 2440x1220mm (8x4ft) |
| Usage/Application | Furniture |
| Brand | E-MAX |
| Design Type | Decorative |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Brown |
| Application | Exterior Cladding, Interior Wall Panel |
| Features | Fire Retardant, Water Resistant, UV Resistant |
E-max hpl the leading Manufacturer, Trader and Service Provider of High Pressure Laminate Sheet, Wooden Ceiling Sheet, HPL Cladding, High Pressure Laminate Pan
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Square Feet |
| Material | Wooden |
| Thickness | 6MM |
| Type | HPL Wall Cladding Services |
| Brand | E-MAX |
| Country of Origin | Made in India |
HPL sheet installation with supplier in Bangalore KarnatakaE-MAX HPL SHEET is specialized in providing superior quality of all types of interior and exterior HPL Fundermax
View Complete details















Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Color | All |
| Surface Finish | All type finish |
| Wood Type | Hardwood |
| Grade | a |
| Usage/Application | Exterior as well as interior |
View Complete details















Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 123 Sq ft |
| Thickness | 25mm |
| Type | Cladding Sheet |
| Color | Brown |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | To Improve Appearance Of Building |
| Material | HPL |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Vishnu |
View Complete details











Product Brochure
| Material | cladding |
| Color | all |
| Brand | eastern oak |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details















Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Material | Wooden |
| Design Type | Decorative |
| Brand | E-max |
| Packaging Type | FULL PECING |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Service Location | all india |
| Surface Finish | ll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details













Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Usage/Application | Furniture |
| Surface Finish | Glossy |
| Design Type | Decorative |
| Color | Brown |
| Brand | E-max |
| Thickness | 6 mm |
| Packaging Type | 1pc |
| Grade | a |
View Complete details













Product Brochure
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Usage/Application | Furniture |
| Design Type | Decorative |
| Color | Brown |
| Thickness | 6 mm |
| Question | 28kg |
View Complete details















Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Square Feet |
| Service Location | ALL KARNATAKA |
| Country of Origin | Made in India |
| 8*4 | 6MM |
| HPL Cladding | 240/sqft |
E-MAX HPL Choice to Beautify your Exteriors. Extensive Range of Laminate Design. High Quality Exterior Cladding Material Suppliers, Easy To Install. Call Today! Anti - Ageing. GLE Technology. Bending Resistant. Anti - Fungal. 15 Yrs Warranty. Easy to Install. Fire Retardant.
View Complete details