Bengaluru, Karnataka
GST No. 29CACPR5167B1ZM
Call 0804385193586% Response Rate
Send Enquiry














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 120 Sq ft |
| Panel Thickness | 6 mm |
| Core Type | Exterior Grade |
| Panel Width | 1220 mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Service Location | Karnataka |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 1Days |
| Service Type | Cladding Service |
| Material Procurement | Supplier's End |
We are engaged in offering a wide range of HPL Sheet Exterior Wall Cladding Service In Karnataka to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 120 Sq ft |
| Panel Thickness | 6 mm |
| Thickness | 6 MM |
| Application Area | Exterior Wall |
| Panel Width | LL |
| Panel Length | 2440 mm |
| Service Location | Bangalore |
| Service Type | Cladding Service |
| Service Mode | Offline |
| Material Procurement | Customer End |
| Service Duration | 6-7 Days |
View Complete details











Product Brochure
| Thickness | 6MM |
| Design Type | all |
| Usage/Application | Furniture |
| Type | HPL SHEET |
| Color | ALL |
| Brand | E-MAX HPL SHEET |
| Surface Finish | ALL |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year of 2016, We “VISHNU LAMINAET”(VISHNU METAL INDUSTRIES) are the leading Wholesale, Supplier of an extensive array of High Pressure Laminate Sheet And WPC PaneL, etc
View Complete details















Product Brochure
| Thickness | 6MM |
| Type | HPL SHEET |
| Surface Finish | ALL |
| Material | ALL |
| Service Type | ALL |
| Structurally Insulated | Yes |
| Finishing Type | ALL |
| Service City | ALL |
| Color | ALL |
High quality Hpl sheet for Exterior cladding.our products are high in demand due to their premium quality.we ensure to timely deliver these products to our clients, through this We have gained a huge clients base in the market.
View Complete details














Product Brochure
| Size (feet) | 8 x 4 |
| Material | WPC |
| Brand | E-MAX |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of HPL Sheet Exterior Wall Cladding Service In Karnataka to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details













Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Packaging Type | Sheet |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | E-MAX HPL SHEET |
| Color | ALL |
| Design Type | Decorative |
| Usage/Application | Furniture |
| 8*4 | 6mm |
E-MAX Our products are high in demand due to their premium quality. We ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
View Complete details














| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Material | All |
| Color | All |
| Brand | Eastron oak |
| Design Type | All |
| Usage/Application | Furniture |
| Surface Finish | All |
| Packaging Type | ALL |
| Grade | EXTERIOR |
E-MAX HPL 6 mm thickness Exterior grade quality Water proof Fire proof With uv protection layer film from Germany European decor/surface design paper used 15 years warranty against colour fading, Delamination
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Furniture |
| Design Type | Decorative |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | e-max |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details